Nadszedł czas, aby w biurach, centrach handlowych, hotelach powstały niezwykle szybkie łącza dla wszystkich odwiedzających.

 

5G jest na pewno obiecującym rozwiązaniem, ale zasięg wewnątrz pomieszczeń jest nie lada wyzwaniem, gdzie Wi-Fi ma do odegrania swoją rolę.

Czy wiesz czym jest Standard 802.11ax? Jest to kolejny krok naprzód w stosunku do standardu 802.11ac.

Zapewne nic Ci to nie mówi, jeśli nie jesteś pasjonatem telekomunikacji lub nie pracujesz w tej branży.

Pierwszy z nich (802.11ax) został przemianowany na Wi-Fi 6 przez Wi-Fi Alliance dla ułatwienia i lepszego zrozumienia, i stał się kolejną generacją drugiego z wymienionych powyżej (802.11ac), przemianowanego z kolei na Wi-Fi 5.

Ok, ale co w takim razie jest nowością? Jakie są główne różnice między tymi technologiami?

 

„Need for speed”

Żeby być godnym następcą „Piątki”, Wi-Fi 6 musi przenieść sieć bezprzewodową na nowy etap,  stawiając kolejny krok w kierunku większej prędkości, większej przepustowości, a co za tym idzie – większej transmisji danych.

W tym celu kanały poszerzono do 80 a nawet 160Mhz.

Modulacje są również coraz wyższe, aby zapewnić transmisję większej ilości danych na każdym nośniku: 1024 QAM (10 cyfr kodów binarnych, podczas gdy Wi-Fi 5 zapewniał zaledwie 256 QAM, a więc tylko 8 cyfr). Więcej kodu to więcej wysyłanych informacji, zatem Wi-Fi staje się o wiele szybszym medium.

Dodanie większej ilości anten z technologią MIMO 8:8 dla wzmocnienia zdolności transmisyjnych jest kolejnym z wielu ulepszeń.

To, co otrzymujemy, to prędkość 10Gbps!

Ale czy rozróżnieniem jest jedynie większa prędkość Wi-Fi 6? Czy tylko o to chodzi?

 

Ewolucja czy rewolucja?

Według Leifa-Olofa Wallina, analityka firmy Gartner, Wi-Fi 6 jest przede wszystkim „ewolucyjne” – jednak twierdzi on, iż w niektórych przypadkach może okazać się „przełomowe”. Mowa o sytuacjach, w których wielu użytkowników łączy się jednocześnie z siecią bezprzewodową, np. duże budynki biurowe, stadiony, centra handlowe, centra konferencyjne czy lotniska.

Wi-Fi 6 wnosi wiele nowych innowacji i funkcji, które pozwalają na zwiększenie szybkości udostępniania danych przez jeszcze większą liczbę podłączonych urządzeń w jednym punkcie dostępowym.

Czerpiąc inspirację z technik łączności LTE, Wi-Fi 6 implementuje technologię Orthogonal Frequency Division Multiple Access (OFDMA). Dzieli ona dostępne pasmo pomiędzy różne pod-kanały i w ten sposób przydziela część tego pasma do różnych potrzeb użytkowników.

Co z Basic Service Set (BSS) Coloring ? Jest to opcja, która przydziela „kolory/numery” współdzielonym częstotliwościom, aby sieć mogła inteligentnie rozpoznać kanał jako zajęty i w ten sposób wybrać inny, aby uniknąć potencjalnych zatorów.

Inną funkcją jest TWT (Target Wake Time), która zwiększa żywotność baterii urządzeń podłączonych do sieci. Dzieje się tak dzięki planowanemu łączeniu tych urządzeń, tylko gdy faktycznie muszą być podłączone i w ten sposób oszczędzając wykorzystanie kanałów bezprzewodowych i oczyszczając je z niepotrzebnych zakłóceń.

Powyższe ulepszenia nie są tymi, o których będziecie najczęściej słyszeć, najbardziej „chwytliwa” jest przecież obłędna szybkość, ale na pewno warto o nich wspomnieć.

 

Kto na tym skorzysta?

Można więc wyciągnąć z tego wniosek, że prawdziwym przełomem nie jest szybkość, ale inteligentne połączenie w obszarach, w których występuje wielu użytkowników i wiele różnorodnych sposobów użytkowania sieci.

Tak, największe wyzwania pochodzą z zatłoczonych ośrodków, takich jak biura, centra handlowe, hale koncertowe czy stadiony sportowe. To właśnie te miejsca w pełni skorzystają z nowej technologii.

Weźmy za przykład biurowce. Pracownicy ciągle się przemieszczają, wyposażeni w laptopy, tablety, telefony i inne przenośne urządzenia. Wszystkie muszą być podłączone, ale sygnał LTE lub 5G nie jest wystarczająco silny wewnątrz budynków. Dodajmy do tego Internet of Things z podłączonymi termostatami, światłami, telewizorami itp. Budynki stają się coraz inteligentniejsze, a nowe możliwości stwarzane przez Wi-Fi 6 będą ewidentnie bardzo potrzebne.

Rzeczywistość rozszerzona oraz rzeczywistość wirtualna (VR) znajdują powoli swoje zastosowania w medycynie, edukacji, szkoleniach, projektowaniu produktów, etc. Wymaga to przesyłania wielkiej ilości danych przy bardzo niskiej tolerancji na opóźnienia, i to właśnie Wi-Fi 6 pozwali na wdrożenie w życie nowych zastosowań technologii.

Czy wyobrażasz sobie teraz wirtualne zakupy z VR i Wi-FI 6?

Przyszłość zaczyna się już dzisiaj i tak, Wi-Fi 6 to „the new black”.

Zrób krok naprzód dzięki Wi-Fi 6 i ofercie GigITup od Intelligent Technologies!