5G oznacza wyższą prędkość sieci, lepszą przepustowość i mniejsze opóźnienia niż wcześniej. Branża będzie miała również więcej możliwości zbudowania niezawodnej wewnętrznej sieci kampusu i ochrony jej przed atakami z zewnątrz.

 

Infrastruktura mobilna 5G otworzyła przed przedsiębiorstwami drzwi do głębokiej transformacji Przemysłu 4.0. Czwarta rewolucja przemysłowa, która wydarzyła się na naszych oczach, była spowodowana głównie masowym wykorzystaniem Internetu rzeczy (IoT).

 

Internet rzeczy to bardzo szerokie pojęcie – jeśli chodzi o branżę, warto mówić o Przemysłowym Internecie Rzeczy (IIoT). Po prostu wyposaża linię produkcyjną, całą fabrykę, centrum logistyczne w różne czujniki oraz gromadzi i analizuje dane. Technologie te mogą przynieść ogromne korzyści: zdalne monitorowanie infrastruktury, przewidywanie możliwych awarii, wydajne i niedrogie metody napraw oraz kompleksowa kontrola procesu produkcyjnego.

 

Kluczem jest odpowiedni dobór zastosowania technologii radiowej. Mogą wydłużyć żywotność urządzenia na baterii oraz zapewnić zasięg radiowy w trudno dostępnych miejscach (wąskopasmowy IoT). Drugą opcją jest wybranie funkcji sieciowych w celu uzyskania minimalnego opóźnienia i wysokiej dostępności.

 

W rozwiązaniach przemysłowych wymagana jest wysoka niezawodność. Czasami nawet krótkotrwała niedostępność usług telekomunikacyjnych może powodować niedopuszczalne problemy. Technologia mobilna zastosowana w sieci 5G zagwarantuje oczekiwaną wysoką dostępność i niezawodność (ultra niezawodna komunikacja o niskim opóźnieniu).

 

5G zapewni rozwiązania komunikacyjne dla wymagających użytkowników, zapewniające najwyższą jakość sieci, małe opóźnienia i do 99,999% niezawodności, co oznacza, że ​​całkowity czas niedostępności w ciągu roku nie przekroczy 6 minut.

 

Sieć kampusowa – lista korzyści

 

Dzięki sieci kampusowej możliwa będzie tak wysoka niezawodność: mniejsza geograficznie „prywatna” sieć komórkowa jest chroniona przed dostępem z zewnątrz. Wrażliwe dane użytkowników takiej sieci mogą być w całości przetwarzane na „ brzegu sieci ” (przetwarzanie brzegowe) bez potrzeby korzystania z chmury publicznej. Ponadto dzięki najnowszym osiągnięciom technologicznym LTE można teraz z powodzeniem budować sieci kampusowe.

 

Niezawodność rozwiązania jest niezwykle ważna w przemyśle. Dzięki wydajnym sieciom kampusowym opartym na technologii komórkowej sieci Wi-Fi stały się redundantne, a ze względu na brak gwarancji niezawodności generalnie nie powinny być wykorzystywane w krytycznych rozwiązaniach. Dla użytkowników korzystających z bezprzewodowego Internetu na potrzeby domu, a nawet biura utrata sygnału Wi-Fi na 20 sekund nie stanowi problemu. W rozwiązaniach przemysłowych takie incydenty mogły spowodować poważne problemy. W przypadku 4G i 5G jakość usług (QoS) jest wpisana w DNA tych technologii. Sieć kampusowa oparta na technologii 4G (zwłaszcza 5G) oznacza małe opóźnienia, stabilność, QoS, a także może całkowicie kontrolować, kto jest podłączony do sieci. Odbiorca posiada wyłączne zasoby swojej sieci, więc żadna nieuprawniona osoba nie może dołączyć z zewnątrz.

 

 

Ciekawi Cię temat 5g? Koniecznie się z nami skontaktuj! +48 22 379 88 88